بعضی از زنان که تخمک گذاری منظمی ندارند، قاعدگی نامنظمی خواهند داشت. بعلاوه بیماری و استرس نیز بطور موثری چرخه را تحت تاثیر قرار می دهد.

 اما مهم تر از همه دانستن تعریف صحیح از قاعدگی منظم است. آنچه بعضی از خانم ها قاعدگی منظم می نامند، ممکن است صحیح نباشد. قاعدگی منظم یعنی دامنه زمانی بین ۲۵تا۳۵ روز، که از اولین روز قاعدگی شروع می شود و تا شروع قاعدگی بعدی محاسبه می گردد.

بعضی زنان فکر می کنند که چون هر ماه، در روز معینی قاعدگی اتفاق نمی افتد پس جزه دسته افراد با قاعدگی نامنظم هستند. در حالیکه این تفکر صحیح نیست. بعضی دیگر از زنان در محاسبه زمان وقوع این سیکل دچار اشتباه می شوند که در این مورد توصیه می شود زمان دقیق را یادداشت نمایند.

 سایر دلایل داشتن قاعدگی نامنظم یا از دست دادن چرخه (به غیر از احتمال حاملگی) عبارتند از: افزایش یا کاهش قابل توجه وزن، فعالیت شدید بدنی که ورزشکاران قوای جسمانی انجام می دهند و یا مشکلات هورمونی. اگر در اینصورت، ماه بعد، زمان قاعدگی به وضعیت نرمال برنگشت باید به پزشک اطلاع داد.
-آیا احتمال حاملگی در زمان قاعدگی وجود دارد؟
این واقعه امکانپذیر است، اما نه با احتمال زیاد. نکته اینست که تشخیص دهید آیا خونریزی واقعا مربوط به قاعدگی است یا تنها خونریزی های خفیف (در حد لکه بینی) بین دو قاعدگی می باشد.

بسیاری از زنان در زمان تخمک گذاری دچار خونریزی می شوند و اگر تصور کنید که مربوط به قاعدگی است، امکان حاملگی در این زمان وجود دارد.

همچنین ممکن است در زمان نزدیک به انتهای قاعدگی، به دلیل آمیزش در محل رحم اسپرم باشد و دو یا سه روز بعد تخمک گذاری صورت بگیرد. در این حالت احتمال حاملگی زیاد خواهد بود.
-آیا قاعدگی بطورمطلق به معنای عدم حاملگی است؟
در این مورد نمی توان ۱۰۰درصد مطمئن بود. زیرا ممکن است خونریزی مربوط به اوایل حاملگی باشد و همیشه نمی توان به راحتی تفاوت این دو را تشخیص داد، مگر اینکه مدت آن درست مثل قاعدگی طول بکشد. اگر خونریزی با علائمی نظیر تهوع همراه بود انجام تست حاملگی لازم است.
-آیا عدم تعویض به موقع نوار یا تامپون ممکن است خطر بروز سندرم شوک سمی را به همراه داشته باشد؟
این سندرم نوعی بیماری با منشا» باکتریایی است، که اولین بار در سال ۱۹۸۰ کشف شد. در این زمان تعداد زیادی زنان به دلیل مصرف نوع خاصی از تامپون جاذب دچار علائم این بیماری شدند.

در این حالت نوعی باکتری باعث تولید سم می کند و در نتیجه سندرم شوک سمی اتفاق می افتد.

علائم این سندرم عبارتند: از تب، لرز، اسهال، تهوع، درد عضلانی و کهیر، که بعضی متخصصان معتقدند; عدم تعویض تامپون برای مدت طولانی ایجاد محیط مغذی برای باکتری ها می کند و سندرم بروز می کند.

 برای اطلاع یافتن از زمان مناسب تعویض بهتر است از دستورالعمل برچسب روی محصول پیروی شود.

دستگاه تناسلی مردان

بخش داخلی

اعضای تشکیل دهنده ی بخش داخلی شامل غده های جنسی یا بیضه ها یک رشته مجاری ( اپیدیدیم مجاری منی بر پیشابراه ) و غده های ضمیمه ( کیسه های منی پروستات غده های کوپر ) می باشد علاوه بر این اعضا طنابهای منوی نیز وجود دارند که اعضای نگاهدارنده داخلی هستند.

بیضه ها ( testis ) :

در دوران جنینی در حفره شکم جای دارند و پس از تولد به درون کیسه بیضه در خارج شکم رانده می شوند نقش عمده و اساسی بیضه ها ترشح هورمونهای مردانه ( تستوسترون { testosterone } ) و تولید سلولهای جنسی مردانه ( اسپرماتوزویید { spermato zoid } ) است. تعداد آنها دو تا و طول هر یک از آنها حدود 5 سانتیمتر است لایه خارجی بیضه از بافت لیفی متراکم و سفیدی ساخته شده که سپید پرده نامیده می شود این لایه در کناره عقبی بیضه به داخل آن وارد می شود و دیواره قائم و نا تمامی را ایجاد می کند که خود به چند دیواره تقسیم می شود و بافت بیضه را به 250 تا 400 لپک تقسیم می کند هر یک ار این لپکها حاوی یک تا سه لوله پیچ در پیچ باریک به نام لوله های اسپرم ساز می باشند اگر پیچ این لوله ها باز شود طول هر لوله در حدود 60 سانتی متر خواهد بود.

یاخته های جنسی نر که در مراحل مختلف تکامل هستند در داخل این لوله ها جای دارند گذشته از یاخته های جنسی یاخته های دیگری به نام یاخته های سرتولی ( sertoli ) در بیضه یافت می شوند که مسئول محافظت و تغذیه اسپر ماتوزویید ها هستند.یاخته های بینابینی لیدیگ ( leydig ) نیز به صورت پراکنده ای در بین لوله ها قرار گرفته و مسئول ترشح هورمونهای مذکر می باشند لوله های اسپرم ساز پس از الحاق به یکدیگر لوله های مستقیم بزرگتری را به وجود می آورند که به نوبه خود پس از تداخل شبکه توری شکلی را به نام شبکه بیضه می سازند که یاخته های جنسی پس از ساخته شدن در لوله های اسپرم ساز به درون آن ریخته می شوند از شبکه بیضه در حدود 20 لوله کوچک و مارپیچ خارج می شود که پس از عبور از سپید پرده به اپیدیدیم می پیوندد.

اپیدیدیم ( epididymis ) :

لوله مارپیچی است که قسمت اول تشکیلات مربوط به مجاری هر یک از بیضه ها را تشکیل می دهد اگر پیچ های آنرا باز کنیم طول این لوله ها در حدود 4 تا 5 متر می شود اپیدیدیم در روی سطح پشتی بیضه از قطب بالایی آن به طول 5/3 سانتیمتر به پایین کشیده شده است.

مجرای منی بر ( وازدفران { vas deferens } ) :

لوله مستقیمی است که از انتهای زیرین هر اپیدیدیم شروع شده پس از گذشتن از کناره پشت بیضه و مجرای مغبنی وارد محوطه شکم می شود مجرای منی بر در حقیقت ادامه اپیدیدیم می باشد و به عنوان مجرای ترشحی بیضه نیز شرح داده است این مجرا با اعصاب و عروق لنفی و خونی توأماً طناب منوی را به وجود می آورند.

پیشابراه ( urethra ) :

لوله ای است که ادرار و مایع منی از آن عبور می کنند این لوله از مثانه شروع می شود و به سوراخ خارجی مجرا در انتهای آلت تناسلی منتهی می گردد.

کیسه های منی ( seminal vesicle ) :

دو کیسه غشایی مارپیچ کوچک هستند که در عقب مثانه و نزدیک گردن آن قرار گرفته اند این کیسه ها مایعی ترشح می کنند که تحرک اسپرماتوزوییدها را تأمین می کند هر کیسه منی به لوله مستقیم و باریکی ختم می شود که پس از الحاق به مجرای منی بر مربوطه مجرای انزالی را به وجود می آورد مجرای انزالی که در حدود 5/2 سانتیمتر طول دارد پس از نفوذ به داخل پروستات به قسمت پروستاتیک پیشابراه باز می شود از طریق مجرای انزالی اسپرماتوزوییدها و ترشحات کیسه منی به پیشابراه می ریزد.

شایان ذکر است کیسه های منی بر خلاف تصور محل ذخیره اسپرمها نبوده ( مقدار کمی از اسپرمها در اپیدیدیم و قسمت اعظم آن در مجرای منی بر و آمپول آن ذخیره می گردد) بلکه غده های هستند که ماده ای موکوسی حاوی فروکتوز اسیدهای آمینه و ویتامین C تراوش می کنند که جهت تغذیه اسپرماتوزوییدها به کار می روند این ترشحات در موقع انزال به مایع منی اضافه می شود و احتمالاً با واکنش قلیایی خود به همراه ترشحات پروستات نقشی در حفاظت اسپرماتوزوییدها در برابر محیط اسیدی مهبل را بر عهده دارند.

پروستات ( prostate ) :

غده ای است مخروطی شکل و تقریباً به اندازه انجیر که در زیر مثانه واقع شده است این غده قریب 5/2 سانتی متر قسمت اولیه پیشابراه را احاطه می کند و ماده ای ترشح می نماید که به دلیل واکنش قلیایی در خنثی کردن محیط اسیدی مهبل و کمک به تحرک اسپرماتوزوییدها مؤثر است.

غده های کوپر ( cowper's glands ) :

دو غده کوچک به اندازه نخود هستند که پایین تر از پروستات و در طرفین پیشابراه قرار دارند این غده ها مایع قلیایی ترشح می کنند که جزئی از مایع منی می باشد لازم به یادآوری است اسپرماتوزوییدها به اضافه ترشحات اپیدیدیمها کیسه های منی پروستات و غده های کوپر مایع منی را به وجود می آورند حدود 60 درصد این مایع از ترشحات کیسه های منی تشکیل شده است Ph آن حدود 5/7 بوده و توانایی خنثی و یا تعدیل کردن محیط اسیدی مهبل را دارد ضمناً حجم مایع منی در هر انزال به طور متوسط 3 تا 5 میلی لیتر و تعداد اسپرماتوزوییدها در آن حدود 300 میلیون می باشد.

 بخش خارجی

اعضای تشکیل دهنده بخش خارجی شامل آلت تناسلی و کیسه بیضه می باشد آلت تناسلی عضو مقاربت بوده و کیسه بیضه که بیضه ها و اعضای فرعی آنها را در بر می گیرد.

آلت تناسلی ( penis ) :

عضوی است استوانه ای شکل که به سطح جلویی و طرفی قوس استخوان عانه اتصال دارد و در جلوی کیسه بیضه قرار گرفته است مهم ترین اعمال آلت تناسلی دفع ادرار و نعوظ جهت مقاربت اس سر آلت حشفه نام دارد که توسط چین پوستی به نام پرپوس پوشیده شده است معمولاً این چین پوستی را به وسیله عمل ختنه کردن بر میدارند.

کیسه بیضه ( scrotum ) :

کیسه ای است پوستی که در عقب آلت تناسلی قرار دارد این کیسه توسط یک دیواره عمودی به دو قسمت چپ و راست تقسیم می شود که هر یک حاوی و محافظ بیضه و اپیدیدیم مربوطه می باشد کیسه بیضه هنگام بلوغ توسط مو پوشیده می شود و به علت تراکم رنگدانه ها از پوست قسمتهای دیگر بدن تیره تر است.

آب منی: آب منی که در زبان یونانی به آن اسپرما ودرلاتین (Semen ) می گویند، از اسپرم و ترشحات مجاری اسپرم- ترشحات کیسه صفرا- ترشحات پروستات و همچنین ترشحات غددی که در کنار ریشه آلت مرد واقع شده اند، تشکیل شده است.

بخشی از این ترشحات مواد قندی هستند که برای تغذیه سلولهای اسپرم مورد استفاده قرار می گیرد. بوی خاصی که از آب منی متصاعد میشود از جملۀ همین ترکیبات مختلف است. تولید اسپرماتوزن (منی) توقفی ندارد. امّا در عضو کوچک بالای هر بیضه و مجاری اسپرم جمع میشود و ممکن است تا ماهها همانجا بمانند بدون آنکه قدرت باروری خود را از دست بدهند و فقط با انجام مقاربت، خود ارضائی و یا احتلام در خواب به بیرون از بدن منتقل می شوند. سرعت حرکت اسپرم حدود ۳- ۴ میلیتر در ثانیه است و هنگام مقاربت حدود نیم الی یک ساعت طول میکشد تا خود را به کانالهای تخمک زن برساند و بعد از یک روز تا سه روز در همانجا از بین می روند و اگر تخمک زن موجود باشد یا اسپرم با تخمک مخلوط شده و پروسۀ شکل گیری جنین شروع می شود.

همزمان با انقباض و انبساط کانالهای اسپرم که به آن اشاره شد. پروستات هم منقبض و منبسط شده و ترشحات شیری مانندی تولید کرده و به مایع منی می ریزد (مجرای منی از وسط پروستات می گذرد). ترشحات پروستات قلیائی است و عمل خنثی کردن محیط اسیدی واژن را به عهده دارند. (محیط اسیدی واژن باعث کشته شدن اسپرم ها و یا ایجاد اختلال در حرکت و شنا کردن آنان می شود). از مقدار آب منی ای که از بدن خارج می شود حدود ۶۰ درصد شامل ترشحات کیسۀ اسپرم، ۲۰ درصد شامل ترشحات پروستات و ۲۰ درصد بقیه شامل ترشحات دیگر و سلولهای اسپرم است. با این همه در هر میلی متر آب منی حدود ۱۲۰ میلیون سلول اسپرم وجود دارد

حصول جنابت در بانوان به دو طریق است: الف) دخول، ب ) خروج منی.البته هر مایعی که از زنان خارج شود، منی نیست. تنها ترشحاتی که در اوجلذت جنسی خارج میگردد، حکم منی را دارد.گاهی پس از بازی و شوخیهایی که به تحریک غریزه جنسی انجام گرفتهو موجب احساس خوشایندی و لذت جنسی میگردد. مایع سفید رنگیخارج می شود، که آن مایع گر چه از روی شهوت و احساس لذت خارجشده، ولی مادامی که علائم منی را نداشته باشد (مذی) نامیده میشود وپاک است و هیچ یک از احکام منی بر آن مترتب نمیشود. علائم منیعبارتند از:1- مایعی که خارج میشود از روی شهوت و همراه با ارضا کامل باشد.2- با فشار و جستن بیرون میریزد.3- بدن پس از آن کمی سست میشود.ودی نیز مایع لزجی است که گاهی بعد از بول بیرون میآید. و ذی مایعسفید رنگی است شبیه به مذی که گاهی پس از خروج منی دیده میشود وهر سه (مذی، ودی، وذی) پاک هستند و هیچ یک از احکام منی را ندارند.پس هر رطوبتی منی نیست و از زنان نیز همانند مردان وذی، ودی و مذیخارج میشود که پاک است و موجب جنابت نیز نمیگردد. بنابراینترشحاتی که با اندکی شهوت و خوشایندی خارج میشود پاک است وغسل ندارد ولی مایعی که همراه با اوج شهوت (ارگاسم) از زن خارجمیشود حکم منی را دارد و موجب جنابت است. اما رطوبت‏هایی که غالباهنگام برانگیختگی جنسی خارج میشود پاک است مگر آنکه به حد(ارگاسم) برسد و بدن همراه آن سستی پیدا کند. در این جا ذکر یک قاعدهکلی نیز مفید است و آن اینکه تا زمانی که یقین به خروج منی و یا رسیدن بهآن حالت نهایی نباشد حکمجنابت جاری نمیگردد. بنابراین به مجرد اینکه رطوبتی از بدن خارج شد ویا هیجانی در بدن به وجود آمد جنابت حاصل نشده است.به هر حال اگر چنانچه یقین پیدا کردید جنب شده‏اید بایستی حتما غسلنمایید مگر اینکه یکی از مجوزات تیمم را دارا باشید

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم مهر ۱۳۸۸ساعت 12:44  توسط موسی الرضاکنگری، مدرس ارشدعلوم بیولوژی | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
سلام.دوستان:جهت ثبت نام در کلاسهای خصوصی ونیمه خصوصی وکنکوری زیست شناسی؛آمادگي براي كنكور كارشناسي وكارشناسي ارشد زيست شناسي وبيوشيمي و مهندسي صنايع غذايي باتدریسی متفاوت،کم هزینه،تضمینی و زودبازده و بانتیجه ای عالی در آذربایجانشرقی باشماره های 09355747974 مدرسان ارشدزیست شناسی ، بيوشيمي ومهندسي صنايع غذايي تماس حاصل فرمایید. متشکرم

(آذربایجانشرقی،
استاد علوم بیولوژی، بيوشيمي و مهندسي صنايع غذايي و عضوانجمن ادبی استادشهریار و بنياد بين المللي پژوهشي استادشهريارپیوندهای روزانه
آیشن جون دونیامین ایشیقلی پارلاق آی اولدوزو آیشن
تبریزده استادفضولی آدینا
سلیمان محبی
استادمهدی خواجه
وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی
"زن متولدماکو"
استادشهریار
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
دی ۱۳۹۴
فروردین ۱۳۹۴
اسفند ۱۳۹۳
فروردین ۱۳۹۳
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
آبان ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
مرداد ۱۳۸۸
تیر ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
فروردین ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
آرشيو
آرشیو موضوعی
دانشجویان دانشگاه
بیولوژی
شیمی
علمی
ادبی
خبری
تاریخی
ضرب المثلهای ترکی
تبریک
اشعارخودم
پیوندها
كنكور زيست شناسي تبريز
دانشگاه تبریز
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز
موسسه آموزش عالی ربع رشیدی تبريز
آیشن جون دونیامین ایشیقلی پارلاق آی اولدوزو آیشن
استادمحمدکرام الدینی
زیست شناسی آذربایجانشرقی
پايگاه زيست شناسي ايران
زیست پیام
گروه زیست شناسی تیران
خدمات اينترنتي بانک ملی
(یاخته)استادفرجی
گروه زیست شناسی آذربایجانشرقی.سرگروه کوشا مسعود خان محمدی
گروه زیست شناسی هرمزگان
انجمن زیست شناسی همدان
آزمایشگاه زیست شناسی تبریز.سلیمان محبی
جوانی بهارآرزوها،مهدی لطفی
زیست پیکس
زیست شناسی عباسی
انجمن زیست شناسان ایران
گروه زیست شناسی کرمان
زندگی و زیست شناسی
سازمان آموزش وپرورش استان آذربایجانشرقی
آزمایشگاه خون شناسی سلام گویچه قرمز
روشهای آزمایشگاهی خون شناسی(هماتولوژی)
بایوزپلنگان دویده ام
دانشنامه رشد
دبیرخانه زیست شناسی کشور(یزد)
وزارت آموزش وپرورش
زیست شناسی همدان
برنامه ریزی وتالیف کتب درسی زیست شناسی
زیست تست
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM